my new mix, happy with that....

zvish

Member
Jan 2, 2008
776
0
16
¯\(°_o)/¯
until i heard new Brian mix yesterday omg ;( i will probably re-record all guitars again, no bass yet

http://files.getdropbox.com/u/1351134/1gitary-11.mp3 listen it guys, and tell me what you think...guitars are in G#, drums are all slate i wanna a little pingy snare, like on last Lamb Of God or Suicide silence

and i hate my skill:D i wanna make best fuckin mix in the world but i can't lol:cry::lol:
 
could you share your pod patch??
when i record with my pod, guitars sound sounds a bit compressed, your sound is very open, i like it.:)
how do you record it? guitar to your interface and then, vst with your patch?

thanks
 
gitary zajebiste - nie tykej
werbel za to wrecz przeciwnie - nalesnik

Ogolny mix przejrzysty i mocny, nie to co moje wypociny...

pozdrawiator 696
 
wlasnie nie wiem co z tym werblem robic;/ zostawie "puszke" na cięzarach tylko chyba a w szybkich partiach jakis standardowy
 
werbel wydaje sie strasznie sprasowany, nie wiem czy tak najebales kompresji czy taki po prostu sampel ale nie ma jebniecia w ogole.
chodzi o to ze strasznie odstaje na tle zajebistych innych instrumentow, a obaj chyba wiemy ze werbel to podstawa :)
Sprobuj moze jakis zbasowany i przede wszystkim ''niski'' wsadzic, moze lepiej zagada.
ktos tu kiedys wrzucal sample werbla lamb of god to moze znajdziesz i wkomponujesz jakos.
ja osobiscie nienawidze takich werbli ale to po prostu kwestia gustu