First Without Face review

From ArsMetallia - France

*******************************************

Originaire de Hongrie, Without Face nous propose son second effort, et celui-ci se rapproche du métal gothico progressif de leurs compatiotes Evensong, en un peu moins hermétique. Les points forts de cet opus sont la diversité des compositions et la technique affutée des musiciens, les bougres prennent plaisir à prendre l'auditeur à contrepied, à le surprendre. Par contre, les vocaux masculins et féminins sont dans une faible moyenne, ce qui risque de condamner ce groupe à la seconde zone des "groupes à chanteuses", alors qu'il propose pas mal d'idées intéressantes. Il leur faudra simplement y mettre un peu d'ordre...
 
glory from Hungary:)) will make a translation sometime.)

......., ..........., ............, nem tudom, hogyan kezdjem el...iszonyúan nehéz....
Nos, nem azért nehéz, mert nem lehet Róluk jót írni, nanáhogy lehet, WITHOUT FACErõl mindig tudok ilyet, sõt csakis ilyet tudok, hiszen lassan köztudomású, hogy számomra WITHOUT FACE a legeslegkedvesebb magyar zenekar. Hanem az a baj, hogy zavarban vagyok, mert nem nagyon találok szavakat, ugyanis az ezt megelõzõ Deep Inside szintúgy nagy kedvencem volt és marad is, Ez nem is csoda, mert messze a legjobb album ebben a kategóriában magyarországon, viszont az "ASTRONOMICON" valahogy ezt a szintet olyan mértékben übereli, hogy nos, hát itt fogynak el a fránya szavak... Ez már ugyanis nem magyarországszínvonal, hanem a világé és a külföldön szintúgy ezen kategóriában mocorgó gót elemek teljesítményét is messze és fénymagasan veri.
Bármilyen zenei alkotórészt veszek elõ, bármely muzsikus munkásságát tekintem, egyszerûen profi munka. Nemcsak mert jól szól, nemjó: gyönyörûen (köszönjük Hidasi Barna- HSB), ezen felül olyan hatásosan van a zene összerakva, hogy a hangsúlyos és nemannyira hangsúlyos elemek olyan módon váltakoznak, hogy az valami gyönyör! És benne foglaltatik: epika és érzelem és gondolatok és bánatok és muzsika és muzsika és tökély!
A dologhoz hozzá tartozik, hogy a dalok túlnyomórésze nem volt ismeretlen számomra, sõt a WITHOUT FACE állandó és hû követõi számára sem, Viszont a koncertverzió az teljesen más, igaz itt most "hidegen" szólnak a dalok, elveszik az élõ elõadás látvány/fülélménye, viszont olyan tömegû zenei finomságot, kicsi és fényességes muzsikaszösszeneteket kap az ember a fülébe, ami abszolute ritkaság más zenekaroknál, és bizton állítom, hogy rettenetes sok munka, nemkülönben zseniális alkothatnékérzés termése.
Éspersze életben is voltak kedvenc WITHOUT FACE dalaim, és így Cdverzióban is megmaradtak annak. Nem mondanám, hogy a megszokás vezérel ezen az úton, hanem ezekkel az ezerszínû dalokkal egyszerûen képtelenség betelni és nem is fogok sohasem, hiába hallgatom soksoksokadszorra, borzongat a muzsika árja.
WEIRD PLACES, PIT AND PENDULUM, ...INTHE GARDEN... (ezt a nótát szoktam konyhanyelven legardenezni)
A WEIRD PLACES, csendesszomorkás billentyûhangjain az ember képzelete szinte úszik a muzsika atmoszférikus hullámain, szépen és finoman mutatja meg magát minden hangszer, és azt hinné az ember, hogy ez a folyam ilyenformán ömlik majd tovább, ámde nem! Ránkzuhan valami éjsötét magával ragadó gyönyörûség. Ahogyan András a távolból mennydörög, és Julie hideg és hajlításokkal szokásszerint bõven ellátott hangja most nem válaszol rá, hanem egybefonódik a két dallam és visz és sodor elõre. Nem mellékes, hogy olyan finom és édes gitártrilla, és Sasza által elõállított progresszív fémjelû billentyûmotívum fényeskedik ezalatt, hogymég...
PIT AND PENDULUM, Sasza itt mit mûvel! Elképesztõen virtuóz szólót! Éshát ez a szám valóban pörgõs bevadulós alkotás, illõ mennyiségû és a zenekarra jellemzõ lírai átvezetéssel és hihetetlen mennyiségû csodával. Azaz Roomy gitározása, és a két énekes...hát Julie hangja már bemutatkozásakor is nagyon szép volt, de most egyszerûen gyönyörû, hát igen jóból szépségessé vált, ebben a dalban meg is mutatja mennyi hangulat hû visszaadására képes. Nos Andrásra is vonatkozik persze ugyanazon mennyiségû dics, az üvöltéseinek mennyisége viszont vészesen fogyatkozásnak indult, cserébe viszont kapunk egy sokszínû érzelmekkel teli hangot.
GARDEN, Anne Rice ihlette Uzseka Norbert írta novella ihlette, gyanítom nemcsak a szöveget, hanem a hangulatot is. Legeslegkedvencebb dalom a lemezrõl, mert erõteljes, sodró lendületû, máshol elomlóan lágy-színtiszta epika, hát nem tudom, hogy a WITHOUT FACEn kívül ki más tud még ilyen érzékletesen zenébe ültetve visszaadni történéseket. Csodálatos és egybõl fülbeköltözõ a refrénje. Éspersze tartalmaz extrákat is például tetszetõs dobolást Sütõ Péter úr jóvoltából valamint egy vendégmûvész is feltûnik Kövi Szabolcs személyében, aki egy fantasztikus fuvolaszólóval járul hozzá a dal fényéhez. Ám nem Õ az egyetlen meghívott vendég a lemezen, hanem szerepelnek még: Pál Zoltán (harsona, Sear Bliss) és Völler Adél tanárnõ és tanítványai
Muszáj pár szót ejtenem a többi dalról is... merthogy az ember nem megy el szó nélkül a "Violin of Erich Zahn" címû mellett sem...az alapmû Lovecraft egyik novellája, mint ilyen nemvalami napsugaras alkotás, egy emberrõl szól, aki testtelen rémekkel és démonokkal küzd, egy félelmeibe beleõrülõ hegedûsrõl. Hatalmas erõ és energia sugárzik ebbõl a dalból, amely eljegyezte magát a sötét erõkkel. Rengeteg progresszív motívum gyöngyözik ebben a számban, ízesítve a gót jegyeket. Hát valóban egy tébolyult, pusztító erejû alkotás ez a dal.
Éspersze nem hagyhatom ki a Talamascát sem, nem azért mert boszorkányos témát dolgoz fel, hanem benne foglaltatik mindama lágyság és õrület, ami a WITHOUT FACE zenéjének sajátja. Szinte elrepít az idõ és a zene szárnyán...
Jólvan, mindjárt befogom a számat, de elõtte még elmondom, hogy maga a borító és a Cdhez tartozó könyvecske is egy abszurd mûremek. Érdemes zenehallgatás közben beleveszni a részleteibe, mert mindig van valami meglepõ felfedeznivaló benne. Nem csodálom, hogy Havancsák Gyula alkotja a mostanság megjelent mai magyar CDk nagyrészének ilyen tipusú tartozékát...
Most azonban befogom a számat ígyis hát.. eléggé elragadtattam magamat...
Mondjuk nem is csoda, a csoda a zene, amivel megajándékoz bennünket a WITHOUT FACE...
És abban biztos vagyok, hogy ez a lemez hatalmas és átütõ és világsikert fog hozni a zenekarnak, a mi dolgunk most csak annyi, hogy szeressük és élvezzük ezt a szép zenét és figyeljük milyen messze repíti majd õket a hírnév, éspersze legyünk büszkék rájuk, minden okunk megvan rá.
Heroine Hathor
 
www.shockmagazin.hu

WITHOUT FACE: ASTRONOMICON
Elitist/Earache
Rengeteg tagcsere - és úgy látszik most már kiadócsere is - jellemzi a Without Face eddigi pályafutását. A zenekar bemutatkozó demója azonnal a kedvencemmé vált, viszont a késõbb kiadott Deep Inside valahogy nem találta meg az utat hozzám, nem állt össze nálam sem a lemez, sem maguk a dalok. Közben mindenhol az egekig magasztalták a csapatot, így reméltem, hogy a következõ lemez megszeretteti magát velem.
Az Astronomicont már egy angol cég jelentette meg, az Earache meg terjeszti, ami azért nem kis név. A borítót a lassan minden magyar metalzenekarnak dolgozó Havancsák Gyula készítette (egyébként gyönyörû, mármint a borító, nem Gyula, és ilyenkor érzem azt, hogy nem elég a papírtokos promótasak, muszáj, hogy birtokoljak egy teljes borítós verziót a lemezbõl) és ha meghallgattad a CD-t, rájössz, hogy mennyire tökéletesen illik a zenéhez.
Ahhoz a zenéhez, ami most két perc alatt a szívembe zárta magát. Magam sem értem, de félelmetes sebességgel befurakodott, csak ámulok és bámulok a korongon található hat dalon - vagyis inkább nevezném egyetlen dalfolyománynak -, mert ezer hangulatot, ízt és érzést hordoz magában. Attól is folyomány egyébként, hogy nincs két másodperc szünet a számok között, átvezetõ kis szösszenetek azonban igen. Ez így van jól.
Vezetnek innen-oda, majd vissza, a szomorú, busongásból a reménykeltõ vágyakozásba, sok helyen progresszív elemekkel tarkítva, amelyekrõl akár hiszitek, akár nem, elég erõsen a Dream Theater ugrott be.
Aki a gótikát kedvelte a csapatban, azok sem fognak csalódni, felerészben nagyon is benne foglaltatik a Without Face-féle egyvelegben a gótikus hangulat. Még mindig elég komorak, de valahogy mégis érzõdik náluk a túlélés reménye - ha nagyon patetikus akarok lenni.
Érdekesek, izgalmasak a dalszerkezetek, egy másodpercre nem engedik lankadni a figyelmet és azon veszem magam, hogy képtelen vagyok tenni-venni a korong hallgatása közben, csak figyelem, figyelem, memorizálom és élvezem a zenét.
A fátyolos hangú Julie és mellette a hol hörgõs, de inkább énekelõs András egyre jobb és magabiztosabb, egyenrangú partnerek, még ha sokan Julie-val is azonosítják az énektémákat. Vendégzenészek, illetve énekesek is szerepelnek a lemezen, Völler Adél énektanár és tanítványai, fuvolán Kövi Szabolcs (gyönyörû, amit elõad!) és Pál Zoltán harsonán (Sear Bliss).
Hat nóta, nem a legkönnyebben emészthetõ fajtából, amely meghálálja a törõdést, az odafigyelést. A szövegek misztikusak, de azt hiszem nem is illene más hozzájuk. A hangzás sem méltatlan a muzsikához, dinamikus, tiszta és arányos.
Számomra az idei év egyik nagy meglepetése itthonról. Erre képtelen vagyok kevesebbet adni. Le a kalappal elõttük.

10

Valentin Sz.
 
www.highbias.com

WITHOUT FACE
Astronomicon
(Elitist/Earache)
European progressive metal usually comes from a different place than the American version. Maybe it's because there's no Berklee School of Music in Europe, but Old World prog metalheads have less interest in 10-minute guitar/keyboard duels and virtuostic excess than in atmosphere and epic scale. (Except for the preposterous Italian band Rhapsody, which never met an over-the-top element it didn't like. But the less said about it the better.) This is certainly the case with Hungary's Without Face on its sophomore album Astronomicon. While the musicians are clearly capable of more than three chords and a couple of time signatures, the focus is entirely on getting the songs across, rather than setting up solo time. Not that there isn't some of that, but mostly the songs' length comes from the band's widescreen arrangements. Besides, with two singers, who has time for lead breaks? Much of the sextet's appeal comes from the interaction between Andras' alternating beastly baritone and Juliette's more heavenly soprano. "…In the Garden" sums Without Face's work up nicely: Juliette and Andras weave their vocals around each other while the musicians deftly sculpt several appealing melodies and countermelodies into a cohesive, titanic whole—sort of the quintessential Face moment. Of course, with titles like "Pit and Pendulum," "Daimonion" and "Weird Places," fans with an aversion to dark fantasy would be well advised to steer clear. But if you've a taste for vaguely Gothic metal bombast, Without Face will go down better than absinthe. Michael Toland [buy it]
 
www.angelfire.com

Continuing with the beautiful sounds originated on their debut, Astonomicon presents another set of songs from the majesty that is Without Face. Frontwoman Juliette again gives a fantastic performance, her angelic voice is nothing but sheer bliss as she is clearly the key to the band's wonder. While she is the major element in my listening attention, to disregard the rest of the band is unjust as they display a powerful epic quality in the crafting of these six layered progressive-gothic metal tracks. As a unit, the band are able to come off as completely convincing, lacking any of the goofy gothic fakeness prevalent in the majority of acts within the gothic metal genre. Again, lyrically the band draw from classic American gothic horror fiction-Poe's "Pit and the Pendulum," and Lovcraft's "The Music of Erich Zann," as givens, but "Weird Places" is also clearly inspired by Lovecraft's worlds. (Even the album's title is a play on the infamous Lovecraft creation the Necronomicon, by the mad Arab, Abdul Alhazred).
Once again, Without Face have created a gothic romantic masterpiece, that evenly excedes the debut as a fine progression in ideas and executed output. Without Face are able to conjure a beautiful atmosphere that is still remotely dark, much like the earliest releases from Theatre of Tragedy, and as such comes highly recommended from this very biased lover of beautiful operatic female vocalists.
 
translation from Shock Magazin, Hungary

A lot of line-up changes, - and it seems that label changes too – features the story of Without Face. The introducting demo of Without Face became my favorite immediately, but the later released Deep Inside just didn’t find the way to me, neither the album nor the songs fitted togather for me. After all the band was praised highly everywhere, so I had been hoping that the next album would make me love it.
Astronomicon was released by an English company, and distributed by Earache, which is not a little name. The cover was made by Gyula Havancsák(anyway it’s wonderful, that’s when I feel I must own not only a promo version but a cd with full cover), and if you have listened to the cd, you would see how perfectly it fits to the music.
To that music which closed itself in my heart after 2 minutes. I don’t even understand how, but it wormed it’s way in with such a speed, I am marvelling, and amazed of these 6 songs – or it would be better to say song-stream, - because they are carrying thousands of moods, tastes and feeling inside. And it’s a „stream”, because there are no brakes between the songs, but little musical passages. And it’s perfect like that. They lead us from here to there and back, from the sorrowful melancholy to the desire awakening hope, mixed with progressive elements, reminding me to Dream Theater.
Who liked the gothic side of the band, that won’t be disappointed either, because in this medley of Without Face it is also included. They are still gloomy, but somehow you can feel the hope for surviving in it – if I want to be very pathetic.
The song-structures are interesting, exciting, they don’t let your attention decline for a second, and while listening the album, I find myself I can’t do anything else, just listen and listen, carefuly, and memorize, and enjoy the music.
Julie, with her ethereal voice, and András with his growls and more clear vocals, -he is more and more better and confident,- they are equal partners, even if many people identify the vocals with Julie.
There are additional musicians and vocalists also performing on the album, Adél Völler singing master and her students, Szabolcs Kövi with flute – his performance if wonderful!-, and trombone by Zoltán Pál from Sear Bliss.
Six songs from not the „easy listening” kind, which are very grateful for careing, for attention. The lyrics are mysterious, and I think nothing would fit better to them. The production is also not unworthy to the music, it’s dynamic, clear and proportional.
For me, it’s the year’s great surprise from Hungary. I cant give less to it. Hats off before them.
1o
 
From Metal Judgement.com

**********************************

You would think that over time we would have had some metal talent from virtually every unsuspecting country in the world. South Africa has brought us death grinders Krabathor. Greece has turned up with the melodic death realm via Septic Flesh and Rotting Christ. Australia had given birth to Disembowelment. And the list goes on. It was only in due time that Hungary would have shown up on the map with the progressive metal act Without Face. Graced with a unique vocal attack, this 6 piece woke me out of the music slump I've been stuck in lately.
Now by saying progressive we're not talking that these guys and gal are show-off types proving that they can play circles around the next guy, but progressive in a sense of being different and adding a twist or challenge to the current metal world. Without Face, the name, pertains to the fact that they do have their influences but don't overtly hold on to one set formula. On occasion, one can hear a slight nod to Dream Theater and I also can see some resemblance to Peccatum in a peculiar way as well. Besides that, they're doing their own thing and doing it well. The strong arm in the band is definitely the simultaneous vocal stylings of Julie and Andras. Instead of splitting singing sections, they just belt it out together, intertwining the melodies and harmonies alike. And both can sing with dignity. There are no death grunts clashing with real singing here. Julie's operatic tone with Andras' baritone approach provides a soothing aftertaste that is addicting to the ears.

The album's 6 song, 45 minute duration seems to fly by everytime I play it, leaving me with no trouble hitting the repeat button. Every song is very solid, but there are some definite highlights I look forward to everytime. "The Violin of Erich Zann" contains the strongest vocal chorus on the album, in an odd way reminding me of Midnight Oil. This could be majorly due to the Andras' vocal approach. But the vocal harmonies on that song really bring it to new heights. The song musically has a strong Dream Theater vibe to it as well, which is by all means a good thing. "Daimonion" is a piano/vocal partnership with Julie solely demonstrating her impressive vocal talents and Sasza laying down a beautiful piano track as well.

Some of you may have heard the name Without Face from the previous Dark Symphonies release Deep Inside. While that was a solid release, Astronomicon is a much more focused and streamlined effort, which could be partly due to the changing of 3 members. The female vocal enthusiasts out there will be head over heels after hearing the beautiful Julie serenade you. As a whole most of you into prog metal, goth metal and the European melodic take on metal will find an album worth sinking your teeth into. One of the best of the year so far.
 
From www.allmusic.com

AMG EXPERT REVIEW: Progressive metal is an avenue that has allowed for some spectacular epics, as well as a genre that has seen its share of bland releases, as bands are often carried away and wind up creating lengthy songs that never manage to travel successfully from point A to point B. Luckily, Without Face falls in the category of invigorating prog metal groups whose creativity is nurtured and excellently crafted, as the band's Earache debut is a mesmerizing six-song album that clocks in at roughly 45 minutes. Frontwoman Juliette's beautiful vocals stand out over the intricacy of her fellow bandmates, so that Astronomicon in itself becomes a sort of unique short story, capturing listeners and leaving them spellbound as songs rise and fall with elegance. Those not accustomed to the longer format of prog metal may find themselves lost here, as five out of six tracks range from seven to nine minutes in length. Nonetheless, Astronomicon is a wonderful experimental album that should leave listeners in a daze long after the haunting conclusion of "Daimonion." — Jason D. Taylor
 
www.spot.no

6/5

Behagelig, progressiv og teknisk briljant metal er hva som leveres på dette ungarske bandets sterke og uttrykksfulle debutskive. Dette skulle appellere til mang en musikkelsker, og slett ikke bare til metalfolk.

Første låt, 'Weird Places', åpner med noen gjennomsnittelig skumle synth-akkorder som duver litt rundt i mørket, før trommisen setter i, og allerede nå begynner man å høre at dette ikke er noen hvilken som helst metalskive. Lydbildet er uvanlig fyldig og behagelig, og ting blir ikke verre når den kvinnelige vokalisten kicker inn med sin fløyelsmyke stemme.

Vokalen kan kanskje beskrives som en krysning mellom den til The Gathering-frontdame Anneke van Giersbergen og Nightwish-vokalist Tarja Turunen, lysere enn Anneke men ikke så opera-influert som Tarja. I tillegg har bandet en mannlig vokalist som innehar en kraftfull og, jeg vil si, over gjennomsnittet god stemme.

Det er minimalt med grinding her, harmoni og subtilitet vektlegges framfor hensynsløs brøling, noe som jeg kan tenke meg mangt et slitent metal-øre vil sette pris på.

Without Face spiller utvilsomt progressiv metal, med mer eller mindre kompliserte rytmestrukturer og avansert riffing. Slik musikk kan ha en tendens til å bli lettere utilgjengelig for den gemene hop av lyttere, mange vil rett og slett ha problemer med å forstå hva i Satans navn det er som foregår.

Det er ikke tilfelle her, da de progressive elementene aldri tar helt overhånd. Fokuset konsentreres rundt de gode melodiene, og selv om denne gjengen i høy grad er meget teknisk dyktige, blir musikken aldri degradert til pretensiøst show-off-vrøvl.

Noen av vokalpartiene her er i sannhet fantastiske, nå og da kommer kortvarige, men uhørt nydelige, uttrykksfulle og genuint emosjonelle vokalharmonier svevende, og da kan man ikke annet enn å lukke øya og overgi seg fullstendig.

Metallhue eller jazztryne, dverg eller kjempe, tjukk eller slank, gi dette en lytt og du vil sannsynligvis ikke angre.
 
www.mprs.ru

Íîâåéøèé ñòóäèéíûé àëüáîì îò WITHOUT FACE - ïðîãðåññèâ-ìåòàëëåðîâ èç Âåíãðèè ñ äåâóøêîé-ôðîíòìåíîì (â êëþ÷å LACUNA COIL è.ò.ä.). Ñâîé ïðåäûäóùèé àëüáîì - äåáþò "Deep Inside" ãðóïïà âûïóñòèëà íà àìåðèêàíñêîì ëåéáëå Dark Symphonies, è íåäàâíî ïåðåèçäàëà åãî - ê áîëüøîé ðàäîñòè ñâîèõ ïîêëîííèêîâ. Ñ íîâûì àëüáîìîì ãðóïïà äàæå ïðåâçîøëà "ñàìîå ñåáÿ", äåìîíñòðèðóÿ óäèâèòåëüíûé âñåñòîðîííèé ïðîãðåññ ïî ñðàâíåíèþ ñî ñâîèì äåáþòîì "Deep Inside". Îñíîâû òâîð÷åñòâà îñòàëèñü íåòðîíóòûìè, è ñòàëè òîé îñíîâîé, íà êîòîðîé ïîÿâèëèñü íà ñâåò íîâûå ïåñíè, çàìåòíî âûèãðûâàþùèå ïî ñðàâíåíèþ ñ ìàòåðèàëîì äåáþòíîãî àëüáîìà. Äóýò ìóæñêîãî è æåíñêîãî âîêàëîâ çâó÷èò ïî÷òè êàê äîïîëíèòåëüíûé èíñòðóìåíò, èíîãäà ñîãëàñîâàíî, èíîãäà ïî÷òè â êîíôëèêòå, íî âñåãäà ýôôåêòíî. Ïëàñòèíêà ñîïðîâîæäàåòñÿ èñêëþ÷èòåëüíûì õóäîæåñòâåííûì îôîðìëåíèåì. Ýêñêëþçèâíûé íå-àëüáîìíûé òðåê "OI and I" âîøåë íà êîìïèëÿöèþ Earache "Sonic Excess" (MOSH 261CD)
 
From http://moj.hinet.hr, the biggest Croatian metal portal.

As I heard it's cool.) ->

Srijeda, 4. rujna - Moram priznati da usprkos zaista dugom "slušaèkom" stažu na metal sceni nisam nikada èuo za niti jedan maðarski band. WF tako ne predstavljaju samo prvi susret sa susjedima veæ su ujedno i zaista ugodno iznenaðenje.


piše: boris tintor

Pod okriljem Elitist-a objavljen je album "Astronomicon" kojim je spomenuta kuæa ponovno potvrdila status labela kojemu je kvaliteta daleko najvažniji faktor prilikom sklapanja ugovora.


WF sviraju, najbliže opisano, gothic metal. Meðutim, usprkos tome što posjeduju sve epitete/karakteristike pravca, WF razvijaju zaista unikatan stil. Prvenstveno treba naglasiti vokale – prekrasan i izuzetan glas Julie (posebno na današnjoj gothic sceni gdje sve izvoðaèice poèinju zvuèati manje-više jednako) zajedno s Andrásovom kombinacijom èistih, klasiènih gothic, death (ponekad èak i s black prizvukom) i teatralnih (koji su me u nekim trenutcima podsjetili na Arcturus) vokala stvaraju zaista èarobnu i neponovljivu atmosferu. Gledano s muzièke strane, WF posjeduju pomalo neuobièajene elemente za gothic scenu.


Prije svega to su svakako naglašena ritam sekcija i snažni riffovi (koji bi možda u konaènoj produkciji ipak mogli biti malo istaknutiji i "oštriji") dok najveæe iznenaðenje unosi Sasza uvoðenjem progresivnih klavijaturskih dionica. Naizgled nespojivi elementi u WF sluèaju funkcioniraju u sinergiènom skladu prvenstveno zbog inteligentno ukomponiranih progresivnih dionica u kojima neæete naæi trunke pretjerivanja ili megalomanskog samodokazivanja od kojeg progresivna scene uvelike pati.


Ako na gothic metal sceni tražite nešto novo i neuobièajeno što je ujedno kvalitetno i fascinantno - "Astronomicon" je puno više od odliènog izbora.
 
www.edgeoftime.net

WITHOUT FACE
Astronomicon
Elitist
Hot on the proverbial heels of the re-release of their (split) debut album “Deep Inside” of Dark Symphonies, Hungary’s premiere metal band returns with their second album “Astronomicon”. This time part of the starting Elitist Records label although musically they fit perfectly with the Dark Symphonies label. “Astronomicon” builds on the momentum of the (already impressive) debut album showing a progression in terms of song writing and production. Apart from a short outro, the 5 songs lengthy tracks (each averaging more than 8 minutes) show some of the best progressive metal to be heard this year. Musically the style could be described as an amalgam of Dream Theater’s “When Dream and Day Unite” and With Temptation’s “Enter”: symphonic progressive metal with an aggressive edge. The songs are characterised by complex song structures with smooth transitions between the heavier majestic parts and more quiet parts, exquisite musicianship with a main role for the dual vocal approach (gothic male voice with occasional snarling and an operatic female voice). Highly recommendable! (CR)
[http://www.withoutface.com]
4 3/4
 
www.metaleagle.com

It was quite some time since I got to my hands a progressive album and this one was quite a surprise to me. Hungary does not have an extensive metal backgroynd (as far as I know, the underground scene is always important -and unknown) but that was not a setback for WITHOUT FACE. Their album shows maturity few bands have shown even after many albums and this is just their second release. Especially if you consider the difficulty of the progressive arena, you will understand what I mean. The sound of the band is a complex part of guitars which vary from heavy rhythm parts to melodic solos, some always underlining keyboards and the vocals, which are both male and female in equal proportions. The voices match very well and the parts where the vocalists sing together are truly enjoyable. Something that caught my attention was the small but noticeable gothic elements that can be found and beautify the final result. Friends of E.A. Poe, H.P. Lovecraft and H.W. Longfellow will find their favorite stories in the lyrics of this album (which I am afraid I cannot comment since I have not read extensively the above mentioned authors). The final touch that is always important on a progressive album is, of course, the production on which I can only say that is flawless. A job well done by the Hungarian metallers, go for it.

8.5/10
Spyros "Olorin" Vris
 
Iceland
http://www.dordingull.com/

Posted by Thorsteinn Kolbeinsson on 2002-09-13 00:07:40:

I've been listening to this one repeatedly over the last few days and I'm highly impressed by it. This is heavy, thick, melodic, dark, crunchy progressive metal with both male and female vocals (male mostly clean with occasional well placed shouts). This album has 6 tracks, 5 of which clock in at 8-9 minutes. The music sometimes reminds me of Behind the Curtain, for overall mood, but the vocals are totally different. The female singer is awesome and the male/female harmonies are awesome, even though the male singer is perhaps lacking a bit (well, he works well for me anyway).

The music has some traditional progressive metal influences but mixes it with gothic metal with a really dynamic outcome and a production to die for. Haven't read the lyrics (only got a promo) so I can't comment on that, but because the music is anything but straightforward, like Behind the Curtain, this has taken me a lot of listens to get into. I'm also sure that I haven't fully digested this yet, and I have scheduled yet another 10-15 listens in the next few days...

Standout tracks is "...In the Garden" with its amazing chorus work (I'm humming this all day long in my head), "Pit and Pendulum" and "Talamasca".

Really impressive release, one of this year's best.
9,5/10

The mp3 below is taken from the band's label's website and should give you a good idea what this sounds like. Just don't judge by one or two listens as this needs to sink in.
 
ROCKHARD GERMANY
WITHOUT FACE Astronomicon
Label: Earache, Vertrieb: SPV

Review aus Rock Hard
WITHOUT FACE wurden 1997 in Ungarn gegründet, veröffentlichten ´98 ein Demo und ließen 2000 ihr selbstfinanziertes Debüt ?Deep Inside? folgen. Selbiges wurde 2001 vom amerikanischen Mini-Indie Dark Symphonies lizensiert, war hier zu Lande mangels Vertrieb aber nur als Import erhältlich.
Die Musik von WITHOUT FACE lässt sich grob als Gothic Metal kategorisieren, der sich in meist sieben- bis achtminütigen Songs aus den Boxen ergießt. Dabei sorgt man vor allem durch das Gesangs-Arrangement für Aufmerksamkeit, weil die beiden Vokalisten über weite Passagen zweistimmig singen. Dabei erinnert Julie an eine Mischung aus Vibeke von Tristania und Tarja von Nightwish, während ihr gesangstechnischer Gegenpart András zwar nicht grunzt, aber doch einige Lagen Rauhfasertapete über seine Stimmbänder geklebt hat.
Was der Band allerdings fehlt, ist der ekstatische Strich eines Vincent van Gogh oder die sinnliche Melodie der Sprache eines Stefan Zweig. Will heißen: Es fehlen Parts, die aus handwerklich guter Arbeit zeitlose Kunst machen: eine Bridge, die den Song nach vorne treibt, oder ein Refrain, der ein Stück im Ohr verankert. Wenn die Ungarn ihre ureigenen Gesichtszüge in Zukunft verstärkt nachmodellieren, könnten sie zu einem ernst zu nehmenden Act heranreifen.
 
METAL HAMMER GERMANY

WITHOUT FACE
Astronomicon
/Progressive-Gothic Metal/ 7 / 6 pkt
Earache/SPV
6 songs / 44:14 min.

Aus den ansonsten Metal- oder Gothic- mábig eher ruhigen Ungarn kommt eine überzeugende Abwandlung des Gothic Metal, welche das Genre seinem stilistichen
Gettho enthebt. Zwar sind viele Ingredienzen der Spielart auch auf diesem Debüt unüberhörbar, Astronomicon wurde aber in den Progressive Metal eingebettet und erst
nachtráglich mit gotischen Fárbungen durchsetzt. Dies bedeutet zum einen, dass Astronomicon eine erstaunliche musikalische reife aufweist, was das Abdriften in
belanglosen Kitsch a priori ausschliebt. Ein voluminöser, mánnlicher Gesang, der gerade wegen seiner pathetischen Erhabenheit oft an die legendáren Norweger Arcturus denken lásst, gibt sich ein ergreifendes stelldichein mit einer femininen Stimme,die angenehm und dennoch sakral klingt. Wabernde wendige Keyboards im stile von Yes beziehungsweise der Progressiv Götter Dream Theater begleiten komplexe, stándig Richtungs- und Tempiwechsel vornehmende Gitarren. Zwar kommt die Sechssaitige nicht an John Petrucci von den schon vorher erwáhnten Dream Theater heran, es wird aber sofort klar, dass er als Inspiration diente.Ein Klasse Album, das trotz technischer Versiertheit nie die Melodien und den Fluss der Töne auber Acht lásst. Wer weib vielleicht sind Without Face sogar die düsterste Progressive-Metal-Band überhaupt? Weiter so, dann bin ich mir sicher, dass wir in Zukunft noch viel von dieser Band hören werden!
MICHAEL SCHÁFER