DAMNED SPIRITS' DANCE - "Weird Constellations" - reviews

http://www.heavymetal.hu/kritika.jsp?id=3088

Damned Spirits' Dance - Weird Constellations
m7010_1.jpg
Kiadó: Code666 Records Együttes: Damned Spirits' Dance Megjelenés éve: 2009 Ajánlja: Uriel Pontszám: 9/10 Értékelés: Stílusában kiemelkedő „Ekkora halat fogtam!” – mutatja ordítva Sinox egy csillagközi kocsma törzsközönségének, mögötte négy, a lokál rémeként ismert bandita strázsál meg nem alkuvó szigorral tekintve az ivó vendégeire. Az öt űrmutatványos a józan ész határán táncolva mulatja át az éjszakát, lerombolva vad, dühös nászával a tradíciók által emelt falakat, szétszakítva a műfaji konvenciók béklyóit.

Ekképpen jött világra a testet öltött Ige. Nagy szavak ezek, de a tét sem kicsi. A Damned Spirits’ Dance legújabb albuma világszínvonalú termék, ezt rögtön az elején le kell szögeznem. Black metalos gyökerekből táplálkozó muzsika ez, mely gyakorlatilag a zenei palettának annyira széles skáláját szippantotta magába fekete lyukként, hogy az már szinte arcpirító. Az sem utolsó, hogy mindezt feltűnés- és erőlködésmentesen oldották meg. Evidens hasonlítgatási alapként a norvég Arcturust szokták megjelölni, én emellé – elsősorban a durvább részekre vonatkoztatva értem – odatenném a szintén norvég Borknagart is, bár nem feledendő, hogy a két északi csapat nem csak nációjukat tekintve mutat némi rokonságot.

Nehéz írni az anyagról. Sokszor próbáltam nekilátni, de annyira sokszínű és ötletgazdag, amilyenre már régen hallottam példát. Először is szót kell ejtenem arról, hogy az alapvető black metalos darálások (TSS – Toxic Shock Syndrome) sem nevezhetőek mezei északi fémnek, mert ebbe a közegbe is olyan muzikális élményeket képesek belecsempészni a DSD tagjai, amilyenekre egyáltalán nem számítana a laikus hallgató. Emellett jó párszor feltűnnek elektronikus betétek (Raven), illetve technos kiállások (Fake). A vicc az, hogy bármennyire is stílusidegennek gondolná egy véresszájú pandamaci, a végeredményt tekintve tökéletesen simulnak az alapanyagba a metalos közegben vérlázítóként elkönyvelt témák.

Egyébiránt minden tekintetben maximális profizmusról árulkodik a kiadvány, a hangzásra a hibátlan jelzőt lehetne minden túlzás nélkül ráhúzni, a hangszeresek kegyetlenül értik a dolgukat, úgyszólván a produkció nem hagy kívánnivalót maga után. Először szemernyit tartottam a lemeztől, mert habár az előző The Growing Spirit című alkotás úgyszintén a szívem csücske volt, az ottani olykor túlzottan Arcturusra hajazó megoldások és még inkább az azon elkövetett számomra kifejezetten erőtlen éneknek köszönhetően féltem, hogy az általam gyengeségként aposztrofált tulajdonságok megmaradnak. Örömmel jelenthetem, hogy egyáltalán nem így történt, és a már említett zenekarok hatása is csökkenni látszik a csapat egyéniségének növekedésével egyetemben. Sinox és Corun pedig összehasonlíthatatlanul jobban dalolnak, mint eddig bármikor. Lövésem sincsen, hogy hogyan voltak képesek ennyit fejlődni, de amit most művelnek, az kegyetlenül rendben van.

Ha a Weird Constellationst kéne alapul vennem a srácok jövőjének megítélését illetően, akkor azt mondanám, hogy negatív időtartamon belül illendő lenne bekerülniük a felsőligába – egész egyszerűen magáért beszél az album, amely ráadásul egyben a bemutatkozásuk is nagylemezes szinten. Immáron a Code 666 is melléjük állt - remélhetőleg nekik köszönhetően eljutnak azokhoz az emberekhez, akik fogékonyak az ennyire nehezen kategorizálható zenékre. Tökéletesen egyedit aligha alkothat bármilyen banda, de színvonalban lehet nagyszerűt, s ez most sikerült. A kilenc pont egyértelmű, bár mivel e műnek aligha van egyértelműen körülhatárolható stílusa, így egyszerűen csak stílusok felett állóként lehetne kiemelkedőnek értékelni. Úgy viszont lerotálja az arcotokat.
 
http://kronosmortus.hu/node/17274

Damned Spirits' Dance Interjú

damned4.jpg
A kérdésekre Vyrn válaszolt.
Sziasztok fiúk! Akkor vágjunk is bele! 2002-ben alakultatok, s egy demó és EP után most végre kiadtátok a debütáló lemezeteket. Miért kellett ennyi ideig várnunk az új albumra?
Lehet, hogy soknak tűnik az eltelt idő, de a kezdeteknél a középiskola elejét tapostuk. Érettebbé kellet válnunk, hogy a csörömpölés helyett élvezhető hangokat is kipréseljünk a hangszereinkből, valamint a folyamatos baromkodás és ivás hevében komolyabban is elkezdjünk végre dolgozni. Tagcserék kísérték a pályafutásunkat, ezért gyakran próbálni, koncertezni, előrelépni sem tudtunk. Egyik felvétel sem készült ugyanazzal a tagsággal, bár „csak” a basszusgitáros és a dobos személye váltakozott. Mindent a saját erőnkből valósítottunk meg, valamint a hangszereket, erősítőket is meg kellett szépen sorjában vásárolni. Maguk a felvételek már 2007 augusztusában elkezdődtek, de csak egy évre rá kerülhetett sor a masteringre.
Őszintén szólva ilyen próbálkozással még nem találkoztam Magyarországon. Kinek az ötlete volt, hogy alapítotok egy zenekart, és főleg hogy egy ILYEN zenekart, mely több stílus jegyeit is magába foglalja?
Az egyik középiskolai matekórán Corun és Sinox meglehetősen unatkozott, és valamilyen ötlettel fel kellett pörgetniük magukat, mielőtt bealudtak volna. Annyit tudtak nagyjából, hogy hörögni kéne meg black-metal. Nekem is hasonló igényeim voltak akkoriban, így két hónappal később csatlakoztam hozzájuk Sacrunnal. Corun már tudott valamennyire gitározni meg több fajta zenét is hallgatott, tehát a zenei igényesség csírája már megfogant benne. Sacrun klasszikus zenét tanult évekig, tehát képben volt a mollal és dúrral kapcsolatban. Sinox viszont nem igazán tudott semmit, ezért elkezdett hörögni, nekem pedig gyors és pontatlan volt a jobb kezem. Sokat buliztunk és lógtunk együtt, csináltunk végtelenül rossz kifestéses fotókat, közben persze születtek az ötletek és témák, és valahogy mindig összeállt valami. Mindenki kicsit mást szeretett és mást hozott a próbaterembe magával, szóval az eklektikusság teljesen természetesen jött belőlünk. Általánosságban elmondható, hogy rengeteg zenei stílust szeretünk, és ezek aránya is másképp oszlik meg, valamint néha változik. Később mikor felfedeztük a - főleg északi - avantgárd-metal zenéket, kicsit tudatosabbá váltunk, de nem volt igazán egy zenekar sem, amely útmutatóként vagy példaképként funkcionált volna számunkra. Mindig az ösztönösségre és természetességre törekedtünk, valamint a tudatosságra:). Szóval tudatosak abban vagyunk, hogy mindegyik dal és dalszöveg szóljon is valamiről, szorosan kapcsolódjanak egymáshoz, és ne legyen semmi sem unalmas. Legyen változatos, éljen és lélegezzen, valamint ne riadjunk vissza semmitől, ami kicsit szokatlan, vagy furcsa. Legyen mindig hiteles, őszinte.
damned5.jpg

Miben változott a zenekar felállása az elmúlt évek során? Kérlek mutasd be a zenekar tagjait!
Mi négyen az „ősidőktől” fogva együtt vagyunk, de rengetegen megfordultak már a zenekarban. Ennek részleteibe most nem szeretnék belemenni, mert órákat mesélhetnék:). A jelenlegi felállás biztosnak mondható, bár a basszusgitárosunk - „T” -, egy hónapja sincs még velünk. Eddig nagyon elégedettek vagyunk vele, benne van minden bizodalmunk. Corun amolyan bohém művészlélek néha agresszióval telítődve, Sinox visszahúzódó csöndes arc, de ha kell, ő tud talán a legenergikusabb lenni, Sacrun elméletibb ember, több dologhoz is ért egyszerre, remekül átlátja magát a zenét. Sigan egy kreatív és hiperaktív ember, én pedig a „főnök” típus volnék.
Térjünk vissza magára a zenére. Mi a véleményetek a mai magyar underground életről? Van-e igény az olyan "különleges metál" zenére, mint amilyet Ti játszotok?
Szerintem nincs különösebb probléma, bár külföldön talán nyitottabbak az emberek, de ezt majd úgyis meglátjuk. A hagyományos stílust kedvelőknek, valamint a „true” arcoknak nyilván nem fog annyira tetszeni, de nem is ez a lényeg. Általánosságban úgy gondolom, hogy minden fajta zenének van létjogosultsága és sokkal unalmasabb lenne a világ, ha mindössze az Iron Maiden és a Burzum létezne. Mondom ezt úgy, hogy a Maiden az első nagy szerelmem volt, Burzumot pedig a mai napig hallgatok, tehát nem akarok baszogatni senkit sem. Ha tetszik a zenénk, örülünk, ha nem, elfogadjuk.
Többen közületek más zenekarokban is játszanak. Sosem értettem, hogy hogyan lehet összeegyeztetni egyszerre több bandát. Nálatok ez hogyan működik? Mindegyik zenekar egyformán fontos, vagy esetleg van olyan, hogy az egyiket előnybe helyezitek?
Mivel még közelről sincs szó hatalmas turnékról, ez a probléma nem igazán jelentkezik.
Fontos az előre egyeztetés, megbeszélés és annak a ténynek az elfogadása, hogy valaki több bandában akar egyszerre zenélni. Most kivételesen csak két embernek van aktív zenekara: Sigannak a Bornholm és Corunnak a dEScADOS. Szerintem a későbbiekben sem lesz gond.
damned3.jpg

Az elején már említést tettünk az új albumotokra, mely a "Weird Constellations" címet viseli. Végighallgattam ezt az albumot, és nagyon tetszett, gratulálok! Mondanál pár szót erről az új kiadványról?
A legjobb dolog amit valaha csináltunk életünk során. Mindent beleadtunk: lelkünket, energiánkat és persze az összes pénzünket:). Imádjuk a kis hibáival együtt is. Semmit se változtatnánk rajta, annak ellenére, hogy ma már kicsit másfajta, direktebb számokat írogatunk és többet énekelünk dallamosan. Őszinte, kerek, minden kompromisszumot nélkülöző album.
A 11 dal közül melyik a kedvencetek, amelyet mondjuk egyik koncerten sem hagynátok ki?
Mindenkinek mindig más a kedvence, szóval nem igazán tudok válaszolni. Viszont az Angel and The Dark River-t nem mindenki szokta szeretni:). A Fake-t és a TSS-t mindenesetre minden koncerten eljátsszuk. Az előbbit azért mert talán az a közös kedvenc, az utóbbi pedig vad, energikus, üt a bulikon.
Az albumon az egyik dal kissé "kilóg a sorból", ez pedig a "Fake", melynek elektronikus részét sokan a Scooterhez hasonlítgatják, ami pedig nem éppen egy metal banda:) Honnan jött az ötlet, hogy ilyen témát alkalmaztok egy dalnál? Élőben is előadtátok már ezt a számot? És ha igen, milyen volt a fogadtatás?
Szerintem nem lóg ki a sorból, bár az a rész lehet, hogy kicsit meglepi az embert. Az okot a dalszövegben és magában az album sztorijában kell keresni, de már a szám címe is sejtetős lehet. Tehát mint egy eszközt, úgy fogtuk fel azt a részt, hogy megfelelően kifejezhessük a gondolatainkat, érzelmeinket. Mint már említettem, rengeteg zenét meghallgatunk, de a Scooter nem tartozik a kedvenceink közé. Igaz, hogy régebben, atom részegen, szerettük bömböltetni miközben a Mortal Kombattal játszottunk, de ez a tevékenység nem bizonyult akkora szellemi élménynek, hogy inspirációként hathatott volna. Bár ki tudja? Mivel meg voltam készülve, nem emlékszem:). Komolyra fordítva a szót: minden zene, legyen az bármilyen kedves, értékes vagy zavaró, esetleg értéktelen számunkra, leír és kifejez egy hangulatot, így egy megfelelő kontextusban bármi indokolt lehet, attól függően, hogy ki, mit akar közvetíteni, formába önteni. Koncerteken általában imádták az emberek, vették a lapot. Bár most a legutóbbin néhány részeg ordított, hogy szar, de ilyen mindig lesz, és nem is érdekes.
Ez az album a code666 kiadó jóvoltából jelent meg. Hogyan kerültetek kapcsolatba ezzel a kiadóval? Meddig tartottak a munkálatok?
damned1.jpg

A munkálatok egy évet vettek igénybe, rengeteg probléma adódott. Volt tagcsere (ez sosem maradhat ki úgy látszik), kézműtét, detoxikáló stb. A dobot kétszer rögzítettük, mert az első felvétellel elégedetlenek voltunk. Próbálkoztunk mintázással, gépdobbal, de sajnos rá kellett jönnünk, hogy csak az új felvétel segíthet. A stúdiónak közben már voltak meglévő, leszervezett munkái, így sokszor várnunk kellett a sorunkra. (Nyárra tervezzük egyébként egy zenekari blog elindítását, ahol ahogy erről is, rengeteg írás, sztori, részletes beszámoló fog felkerülni.) A kész lemezt kiküldtük néhány helyre, és a Code666 érdeklődött a leginkább. Ennek örültünk is, mert egy jó nevű, igényes kiadó, valamint néhány, számunkra kedves zenekar is az ő égisze alatt folytatja/folytatta tevékenységét. Megtisztelő!
Ami az öltözködéseteket illeti, hát az sem mindennapi. Nyilván nem olyan "jelmezben" léptek fel, mint például a Gwar és a Lordi, akiknél már a közönség jóformán nem is a zenére figyel, hanem a maszkokra. Azonban nem láttam még olyan zenekart, amelynél egyszerre jelenik meg a katonazakó, a cowboyruha és még egy piros hosszú mellény is. Fontos nektek a külsőség?
Fontos. Kinek nem? A ruhákkal is hangsúlyozzuk azt, hogy itt különböző, egyéni emberek vannak, másban ugyan, de egyformán meghatározóak. Mindenki a saját személyiségéhez, valamint a zenekarban betöltött szerepéhez találta ki magának az öltözékét. Nálunk nagy hangsúly van a változatosságon, és a sokszínűségen, így a külsőségeknek is ezt kell tükrözniük. Próbáltunk figyelni arra, hogy a zene, a szöveg, a borító és az öltözködés támogassák egymást, összhangban legyenek. Nekünk tetszik így, bár néhány technikai részletre a későbbiekben jobban oda kell figyelnünk. Például kíváncsi vagyok, Sinox hogyan fogja bírni a koncerteket nyáron a vastag, meleg köpenyben, de ez már az ő baja:).
Köszi szépen az interjút!
Mi is köszönjük!
WEB: http://www.myspace.com/damnedspiritsdance
 
http://www.metalreview.com/5113/Damned-Spirits-Dance-Weird-Constellations.aspx

4,5/5

There are several definitions of “Avant-Garde”; New or unconventional movements; progressive, experimental, cutting edge, the application of new concepts and techniques in a given field. In the metal genre, the same applies, but when you think of avant-garde metal who comes to mind? While you could argue who is considered avant-garde, I think most would say the likes of Arcturus, Unexpect, and Ephel Duath. Well, if you do indeed use those three acts as a template, you can add Hungary’s Damned Spirits Dance to that list.
One only needs to look at the CD cover to see the Arcturus influence in the band's aesthetic presentation (apparently circus costumes and puffy shirts are requisite for Avant-garde metal). Musically, the band plies a form of melodic black-ish metal littered with lots of quirky synths, clean vocals, off kilter programming and chaotic, but playful time shifts, and an overall theatrical/Circus aura that makes the band a challenge to listen to. You never know what’s coming next. It makes for a decent little album.

“Visioner” starts things off appropriately with a hazy lounge music crooning before the stammering and off beat riffs indicate an expected heavy Arcturus vibe alternating between raspy but amicable black metal and tinkering synths. Second track “Cold Winds” initially starts as a frosty but melodic black metal track, but soon injects Carnival-ish hues and a few closing moments of progressive harmonies and atmospheres, and then a stern climax. It’s all very well done, nicely produced and the vocals of Sinox (Gábor Makács) are never too over the top, and heavily influenced by Garm/Trikster G.

Then “Devils on His Way” is the first track where things start to get really avant-garde, with some almost System of a Down/Mr. Bungle structures delivered with black metal sneer and slice. It’s the first track where you feel DSD really start to cut loose with their more eclectic elements and it’s not the first; tribal beats for instrumentals “Raven” and the short title track, female operatics and orchestration dominate my favorite track (because it's more traditional symphonic black metal) the epic “The Angel and the Dark River,” a hazy stoner metal riff to start off “So Much to Say…So I Rather Tell None” and a rather surprising (and catchy) pop/dance beat injection that surfaces twice in the other wise solid “Fake.” But the band can deliver some decent actual guitar work as it's not all fluff and pomp as heard on “Black Savage,” “TSS(Toxic Shock Syndrome)” and the majority of “Fake.”

At 55 minutes, the album is a tad long, and closing acoustic ballad “Guess, I’m Dying” is needless, but on the whole an enjoyable unpredictable album that should please fans of avant-garde metal, but not so much it shuts out fans of melodic black metal.
 
From vs-webzine (France)

[FONT=Verdana,Arial,Helvetica,serif]Damned Spirits Dance donc. En choisissant un nom pareil, j’ai du mal à comprendre ce que cherchent les Hongrois.
Car lorsque j’ai découvert le visuel de ce groupe, cela m’a évoqué quelque chose de plutôt positif, joyeux et festif. Lorsque j’ai vu la pochette, j’ai découvert cinq zozos, dans des tenues complètement improbables, poser qu'ils étaient une mauvaise troupe de comédiens du sud de l’Aveyron.
Le chanteur est grimé comme un bourgeois des temps anciens pendant que deux de ses collègues sont fringués comme s’ils allaient en boîte. Le top étant atteint par le batteur et le clavier respectivement habillés comme un bourreau et un mannequin qui n’aurait pas de miroir. L’ensemble baigne dans des coloris aveuglants cherchant certainement à évoquer l’espace intersidéral.
Même s’ils cherchaient à faire rire c’est pas vraiment réussi tant le n’importe quoi n’est pas loin. Les DSP s’arrêtent donc aux frontières de l’attentat visuel.

Avec un package aussi « spécial » et un nom aussi funky, on s’imagine que ça va groover et qu’on va sortir le slim pour danser comme des clubbers sous taz mais il n’en est rien
Les influences du groupe se situent surtout dans le black metal et le true – pogressive- speed- technico metal et ils se définissent eux-mêmes comme de « l’avantgarde metal ».
Bref, vous l’aurez compris, le concept de DSD est relativement difficile à cerner tant ils partent dans des directions différentes.
Malgré ça, dès qu’on met la galette tout s’estompe. Le groupe a son identité et avance tout en sachant où il veut aller. Ce « Weird constellation » est le premier album du groupe succédant à une démo et un premier E.P.
Ça joue bien et il y a de bonnes idées. Le chanteur a une voix claire, puissante et juste qui se rapproche de Mike Patton par moment.
Il alterne le growl et les cris typiquement black avec aisance.
La production pose un groupe qui a un son clair et puissant, presque spatial par moment. D’autres auraient préféré une prod plus brute mais l’effet recherché est atteint et séduira certainement plusieurs oreilles.
Les morceaux sont plutôt longs, et même si les changements sont fréquents, le tout reste cohérent.

Musicalement donc, le groupe a un petit charme indéfinissable. Le skeud passe bien et s’écoute avec plaisir. Quelques passages velus viennent dynamiser le tout et les quelques blasts beats qui parsèment ce disque sont vraiment à propos. Mais il réside quelques petites imperfections qui polluent un peu le tout.
Le premier problème vient du fougueux bontempi qui vient à plusieurs reprises faire des interventions pour le moins dispensables. A certains moments les lignes de clavier apportent vraiment quelque chose aux morceaux. A d’autres moments elles sont limite pénibles (les passages dances sont redoutables).

Le deuxième problème vient du classicisme de certains plans quand d’autres sont un tout petit peu empruntés. Le morceau « Toxic Shock Syndrome » avec son premier riff est carrément pompé à « Blessing upon the Throne of Tyranny » de Dimmu Borgir. L’intro « Raven » même si c’est moins flag que le précédent, fait quand même bien penser à du Rammstein plus particulièrement « Du Hast » (même si à la fin, c’est tellement space qu’on oublie les Teutons).
Je pourrais citer plusieurs similitudes mais cela ne prouverait pas grand-chose car au final le groupe s’en sort bien et les pilules qu’ils nous filent finissent toutes par passer.
Les très bons « So much to say…So I rather… », « Visionner » et « Cold Winds » le prouvent aisément. Les DSD sont assez versatiles notamment lorsqu’ils s’attaquent à de l’acoustique avec le planant « Guess I’m Dying » le dernier morceau à ne pas zapper.
J’ai mis du temps à rentrer dans l’univers du groupe et j’attends d'ores et déjà la suite de leurs aventures car il y a du potentiel.​
[/FONT]

Rédigé par : pamalach 77

13/20